Záchrana aviatika

                             (a další radovánky u příležitosti jedněch narozeninových oslav)

 

                                             

UPOZORNĚNÍ: Všechny modelky níže vyfotografované již překročily 18 let věku, některé i vícekrát. (Ověřeno mravnostním referentem,
u  některých raději vícekrát)

           

Pokud si myslíte, že oslavit narozeniny může být perná práce práce, nemýlíte se. Natož  jde-li o zasloužilého oslavence až z Prahy. Nejde jen  o to, přežít  kalné opilecké jitro, ale  poskytnout  oslavenci za to, nás vůbec pozval, pořádný a nezapomenutelný zážitek a ještě si přitom užít. Když se nad tím zamyslíte a vezmete v úvahu všechny důležité okolnosti, především  nastupující demenci oslavence a rozmlsanost  hostů, žijících v milované Matičce a uvyklých denně potkávat celebrity, které my, lidé z periferie, známe jen z obrázkových novin jako je Blesk (který ovšem nečteme ani náhodou), uznáte, že to zase není zcela prosté. A když připočtete bezbřehou invenci, s níž Mirek (jo, ještě jsem neřekl, že  on je tím oslavencem) vymýšlí ptákoviny pro své kamarády, nemohli jsme se spokojit jen s nějakou improvizací,  jako je výstavba lanovky.

 

Naštěstí máme chytrou hlavu, která co nevymyslí, to přikáže, takže se nakonec vše vždy a za všech okolností celkem obstojně někdy i vydaří.

Příprava začala v Bílovicích u již zmíněné lanovky, která, ač je to s podivem,  ještě stále funguje.  Jarda nezpomněl a dokonce si přinesl dosud platný lístek, takže se nováčci mohli  povozit.

Začali  jsme výrobou věnců, jejichž kladení k nohám si oslavenec výslovně přál a které měly alegoricky znázorňovat celý jeho život. Nebylo to jednoduché, ale pomocí drátu, zelených ratolestí, lahviček rumu, dámského prádélka a součástek letadla se to nakonec zvládlo. Pro další akci, kterou chytrá hlava vymyslela, navrhla a jednomyslně schválila, tak  bylo potřeba zajistit už jen pár maličkostí: megafon, infúzní stojan,  metrák jemného bílého písku, klapku, skládací židli, k tomu dále pět pohledných blondýnek, operační roušku dvakrát, kšilt,  kyblíček a bábovičky, nezapomenout na stojánek se zkumavkami, šampusové sklenice, lékaře i s vercajkem, kameru i s kameramanem,  křídu, modrou tekutinu, kahan chemický, a další důležité propriety, které si už nepamatuji. Nelze však zapomenout na  jedny malé červené trenky, jedny větší červené trenky a jedny největší červené trenky vo vsjom mire. Jo  - a ještě jedna tanga a bazén a ceduli "režisér".  A pak samozřejmě ještě dort, věnce a šedesát věnečků, ale to je u takovéto příležitosti normální a běžné.

klikni na větší
   

Teď už každému musí být jasné, o co šlo. (Pro ty pomaleší, ale takoví snad mezi námi ani nejsou: natočit novou episodu seriálu Pobřežní hlídka za aktivní účásti oslavence.) Největší problém byl s obstaráním pohledných blondýnek. Paruk bylo dost a i když nebyla mlha, dost se sešeřilo, takže o pohledné blondýny nouze nebyla. Všechny však chtěli být Pamela, včetně Pavla (prosil bych ministerstvo kultury naší milé republiky, aby mi vysvětlilo, jaké i/y se tam má psát). TOHLE byl jediný problém, který se nepodařilo nakonec vyřešit. Přema (ano, to on byl ta chytrá hlava) rozdělil úkoly a vysvětlil úlohy dle scénáře, které jsme nazkoušeli, pochopili, zažili a okamžitě si vyložili po svém. Jak se později ukázalo, bylo to naposledy, co se scénář i režisér (ano, zase Přema) uplatnili.

Jarda si ještě vyzkoušel, jak bleskově aviatika umístí tam, kam bude režisér požadovat. Myslím, že neměl problém s tím, jak to udělat, ale jak to udělat tak, aby aviatik přežil. Mohu dosvědčit, že mě složil skutečně rychle a jemně. Mělvšak  varovat předem.

   
Takže s pocitem, že vše je dokonale připraveno a logisticky podchyceno, jsme mohli vyrazit do Pištína. Marína v Pištíně se ukázala být  fungl nová. Měli jsme poněkud obavy, jak se jim bude líbit, až filmový štáb zahájí instalaci pláže.

Nejprve jsme ovšem podle programu oslav navštívili vyhlášené žernosecké vinné sklepy. Víno bylo překvapivě dobré, posezení příjemné a vinaři, otec se synem, nám poskytli všechny informace,  které k ochutnávce tak nějak patří. Dlouho jsem proto nemohl přijít na to, co mi nesedělo. Až doma jsem si uvědomil, že oba vypadali, že víno vlastně ani  nepijí.

   
Večer pak vypukly oslavy.  Vrcholem oslav mělo být a také bylo natáčení, jak již bylo řečeno, episody seriálu Pobřežní hlídka s názvem "Záchrana aviatika". Seriál jako je tento nepotřebuje složitý děj ani jemnou psychologickou drobnokresbu hereček. I výprava, zejména kostýmy, nepředstavují nic složitého. Prostě pláž, voda a plavky. Pláž jemné zrnitosti dodala Janinka, voda byla  místní a plavky měla každá Pamela své, jen Pavel měl moje. Navíc žernosecké víno vypudilo z Pamel poslední zbytky trémy a dodalo potřebnou rozvernost.

Všechno začalo podle plánu. ( Jistě prominete, když vynechám některé subtilní režijní záměry, které diváci nepochopili. Ani vy byste na tom nebyli líp). Diváci zasedli do přeplněného hlediště, ani oslavenec nechyběl. Pamely nastoupily na scénu. Zde by se slušelo napsat, že diváci obdivně zašuměli, ale nestalo se tak. Tedy jakési poznámky slyšet bylo, ale vyjadřovaly spíše překvapení, snad i zděšení.

Pak dal režisér pokyn a Pamely (nikdo jiný totiž ve štábu kromě kameramana a režiséra už nebyl) vybudovaly na pokyn režie scénu prvního záběru - pláž.

   
 

První záběr se vydařil přesně podle scénáře. Na pokyn Kamera! Klapka! Akce! se Pamely začaly znuděně protahovat na pláži a popíjet šampaňské. To jim opravdu šlo, zejména konzumační fáze byla sehrána s velkým citem pro přirozenost. Vypadalo to, že jedna vedle druhé se poctivě připravovaly a snad i  aplikovaly Stanislavského metodu.

Tento záběr byl, jak se ukázalo, také  poslední, v němž ještě mohl režisér něco ovlivnit. Dále se veškerý děj jeho kontrole dokonale vymkl. Pečlivě rozepsané záběry scénáře byly zapomenuty. Scény byly předváděny zásadně v reálném čase. Akce střídala akci bez zdržování se klapkami a podobnými nesmysly. Pro ty, kteří tam nebyli, popíšu stručně děj, tedy ten scénářem plánovaný. Možná to bude zajímat i ty, kteří tam byli a nepochopili: Na pláž hlídanou Pamelou a jejími kolegy spadne letadlo i s aviatikem. Naštěstí pro aviatika přímo do vody u kolektivu pobřežní stráže, který ihned profesionálně zahájí záchrannou akci, aviatika vyprostí, stabilizuje a předá do rukou doktorů. Ti už to dodělají. (Zdá se vám to primitivní nebo dokonce stupidní? Uvědomte si, že je to určeno pro amerického diváka.)

   
Oslavenec sice zpočátku nevěděl, o co kráčí, ale nesl to statečně. Ostatně, byl to jediný nám známý aviatik na placu a na protesty neměl ani čas, ani jich nebylo dbáno. Režisér trval na maximálně realistickém ztvárnění, takže byla uplatněna zásada "nechceš-musíš!". Nejprve jej dvě šílené matky přivedly na scénu a nasadily mu helmu a letecké brýle. Jarda jej přátelsky poplácal po zádech a nasadil osvědčený osoto-cosi. Během třetiny sekundy jej z nic netušícího oslavence změnil v letce, a to letce bezvládně padajícího do vody. Teprve potom mu oznámil, že je zřícený aviatik.  
   
V ten moment Pamely nečekaly na klapku a už jej křísily. Ještě teď mají boule na hlavách, jak mu chtěly dát umělé dýchání všechny naráz.
   

Doktoři tak měli snadnou práci. Aviatik byl skutečně v šoku, nemuselo se nic předstírat a mohlo se začít kurýrovat. Protože šok neustupoval, vložili do toho všechno. Bohužel se ukázalo, že pacient má modrou krev, takže chystaná transfúze není proveditelná, jinak mohla být ještě sranda. Následoval happy-end, pacient přežil. Ve všeobecné radosti si nikdo kloudně nevšiml, že krásný David Hasselhof se opozdil a nestihl zachraňovat, ale aspoň zahrál na housle.

P.S. Příště, Mirku, když budeš hrát aviatika ve filmu, si vezmi pilotní průkaz. Fialová tanga, která ti Pamela našla v kapse, diváka jen zmátla. Jak chudák měl podle nich poznat, žes aviatik? Kdyby měla (ta tanga) aspoň pořádnou velikost! A Pamely z toho byly navíc zklamané. Divím se, že ti to Z. toleruje!

 

   

 

 

Pamely pak chtěly upoutat pozornost i při další oslavě, ale neměly žádnou šanci proti staré profesionálce.

   
Následovalo předávání darů, holdování a pochlebování zasloužilému starci. Pak se ještě jedlo a pilo a spalo.

Druhý den, jen co jsme si podle prastaré tradice kolektivně vyčistili zuby slivovičkou a něco pojedli, vyplul Ariel, velký výletní parník. Bar se otevřel ihned po svinutí vazáků, ale myslím, že moc tržby neměl. Ale i tak to byla veselá projížďka a zajímavá. Kde ty nápady bereš, slovutný starče?