Co se osvědčilo

a co ne

 

poslední úprava 8/2012

Poznámka: Tohle vše bylo napsáno kdysi dávno roku 2008. Vládne digitál a focení na film je z větší části jen nostalgickou vzpomínkou.

Workflow značí postup práce. Dřív se tomu tak neříkalo, protože jednotlivé činnosti při vzniku fotky byly natolik různorodé, že snad k sobě ani nepatřily. Teď se vše dělá na počítači a tím pádem víc než kdy jindy vše souvisí se vším a pěkně na sebe navazuje (nebo by alespoň mělo). Jestli to je lepší nevím, ale je to určitě pohodlnější. Rozhodně to není jednodušší. Když si odmyslím dobu, kdy si ještě i běžní dovolenkoví fotografové dělali fotky v koupelně, tak vyfotit film, dát ho do labu, říci " chci jen dobré, formát pohlednice" a pak ukazovat fotky návštěvám bylo opravdu snazší, než přehrávat paměťové karty, posílat je mailem popř. nějak upravovat, ukládat na disk, vypalovat na CD a pak si všechno smazat při odvirování počítače.

Na internetu sice je možno vyhledat všechno, ale spousta informací je buď poněkud ujetá nebo přímo mylná. Tím nechci říci, že chci něco uvádět na pravou míru, jen  jsem se zaměřil na části, kde mohu popsat svoji  zkušenost a jak jsem k ní došel. Nejde o návod k ovládání přístroje a už vůbec o to, jak fotografovat - to není záležitost techniky ani vybavení.

Starší verze, dnes už poněkud historická,  je uvedena v článku My bag .

Detailnější technické články jsou třeba zde a jako vždy, Google jich nabídne další spousty


e-mail               back             home

Copyright (c) Martin Rybák 2008