Lago di Garda (2011)


2011 fotky        2003        2004

Původně měl být výjezd na jezero Garda podle představ jistého Skály tvořen sekcí šplhavců (po feratách) a sekcí popíječů lahodné italské kávy, trpících údajnými závratěmi. Dopadlo to jako vždy jinak - všichni popíječi se, zřejmě při pomyšlení na to, jak škodlivá zahálka je, zastyděli za ten nápad a nejeli raději nikam.

Zbylo tedy zdravé jadérko, tedy (podle velikosti) Martina, Jana, Eva, Zuzka, Pavel, já a Aleš. Akorát že Zuzka ještě na feratě nebyla a tajně se spoléhala na zařazení do sekce popíječů. První seznámení se skálou na dětské feratě v Arco ale ukázalo, že její obavy ze skal, závratí  a výšek byly liché  a byla zařazena do šplhavé sekce, skupina horské kozy.


Krásnější část výpravy

 


 

 

Pár informací pro potenciální následovníky: vyjeli jsme z Brna okolo půl páté a pod skálou první ferraty v Arcu (ferrata di Colodri řečená dětská) jsme byli někdy po čtvrté. Po deseti hodinách v autě jsme natěšeně vylezli na kopec, ypili nezbytné pivo a sešli do Arca na zmrzlinu a pozdní nákup. Okolo osmé jsme našli rezidenci Segattini, kde kupodivu vzali vážně naši mailovou rezervaci, ubytovali se v příjemném apartmánu a pojedli skvělého guláše.


Večerní pohled na Arco z vrcholku

 

 

Druhý den jsme vyrazili na Biacesu, protože pohled z Cima Capi na jezero a hory se musí vidět. Vše bylo při starém, jen kozli smrděli zase  o něco víc a Martina se už  s nimi tak nepřátelila ani je nehladila. Výstup příjemnou ferratou na Cima Capi nezklamal, jen lidí bylo poněkud více, než jsme čekali. Zpět šla mladá nadějná sekce šplhavců ještě  na Cima Rocca (fer. Sussati), Zuzka už to stačilo a tak jsme fer. Folleti sestoupili ke kapličce a posléze dolů okolo kouzelné zahrádky, ještě zbyl čas na kávu na jezeru Ledro.


Výhled z Cima Capi na Rivu

 

Třetí den  byla v plánu vrcholová akce - ferrata dell' Amicizia na Cima S.A.T. Průvodce ji sice hodnotí jako mírně obtížnou, akorát extrémně vzdušnou. Tím se myslí dva dosti kolmé žebříky o úhrnné délce 115 m, které jsme vyhodnotili jako neschůdné pro důchodkyně, jimž tak nezbylo nic jiného než ji popíjení kávy, pozorování jezera a fotografování cvrkotu v Rivě.

Naše rezidence byla v části Varone a tak jsme mohli jít od domu pěšky pod velením zrzavé velitelky. Sice jsme poněku bloudili, ale to nás tedy nepřekvapilo. Nahoru to šlo celkem dobře, i žebříky se mi zdály kratší než minule. Nadšená byla hlavně Eva, které se konečně rozbublal adrenalin, a když nahoře Martina tahala z batohu piva a já kompoty, nemělo to chybu. Ani sestup nekonečnými serpentinami nebyl tak strašný, zato rychlý - ještě před setměním jsme už popíjeli pivo, zobali v kavárně a sledovali exhibice italských řidičů v Rivě. Při návratu jsme absolvovali ještě krátký úspěšný zápas s krávou - tady mléko dojicím automatem, neboť jsem dostal chuť na vaření pudinku. Co jsem si navařil, taky jsem snědl.


Výstup na CIma S.A.T., pod Alešem Riva

 

 

Závěrečný den byla na programu ferrata Gerardo Sega, která leží v horách mimo hlavní trasy a není z ní výhled na jezero. Zato má velkou výhodu: nastupuje se na ní nahoře (od restaurace se startovacím pivem) a schází se napřed dolů k vodopádu - bohužel skoro bez vody. Výstup zahajuje krátký převislý žebřík a potom se traverzy po uzounké římse  vystoupá impozantním převisem na vrchol krasové planiny, končí se  skoro u auta. Nevýhodou je potřeba projet divokými serpentinami, na podzim překrásnými. I Gerardo Sega není nijak mimořádně obtížná, i když je opět dost exponovaná, zejména část pod obrovským převisem.

 


začátek stránky         home        fotky            mail me