Zimní přejezdy Jeseníků

Další fotky - klikni                         2006 (30.ročník)      2005 (29.ročník)      2004 (28. ročník)      2003 (27. ročník)

 

 

2007 - 31. ročník   

home                fotky

Zatímco vloni nás při jubilejním třicátém ročníku přejezdu Jeseníky hýčkaly azurovou oblohou a závějemi měkounkého sněhu, letos se dlouho nevědělo, zda se přejezd vůbec uskuteční a nezdegeneruje v pouhý přechod. V úterý ještě nebyl žádný sníh a vypadalo, že ani nenapadne, zato po vichřici, která se přehnala o víkendu, byl ve většině horských okresů vyhlášen stav nouze a zákaz vstupu do lesa. Naštěstí do Jeseníků to nedofouklo a obavy z popadaných stromů byly předčasné.

Jelo  se tradičně:   ze Skřítku na Petráky, Švycárnu a dolů k Pelikánovi, odtud na sedlo, Keprník, Šerák, Ramzová, Paprsek, Staré Město, Stříbrnice, Návrší, Kralický Sněžník, Podlesí. Celkem něco přes 100 km.

Na Skřítku bylo tradiční startovací pivo a já jsem poprvé viděl skřítka - při předešlých ročnících byl vždycky pod sněhem. Tentokrát zde nebylo víc než deset čísel sněhu a na hřeben jsme vyšli pohodlnou procházkou, lyže jsme nazuli jen na pár metrů. Ztracené kameny mi připadaly vystouplé a nějak nahaté. 

Hřeben byl tentokrát skoro holý, naštěstí sníh byl ufoukaný a vykukující kameny byly dobře vidět. Fučelo ovšem náramně, byla vlhká zima  a mraky se honily sem tam. Stopa na Jelení studánku však byla docela sjízdná.

Po krátkém občerstvení a přezkoušení účinností granátů, které zajistilo Ministerstvo obrany a útoku, se pokračovalo na Kursovní. Párkrát bylo nutno jít pěšky a v sílícím větru jsem pěkně mrzl. Prstíky lehce omrzlé mě pak svědily ještě týden.

Kursovní  opět nezklamala a bylo zde pěkně teploučko, jen vrchní nadával něco o smradu a snažil se větrat. Dali jsme nezbytného Praděda, abychom neurazili duchy hor a polechtali chuťové buňky, a těsně před uzávěrou vyrazili směr Švýcárna.

Na této straně hřebene bylo sněhu citelně více než na Skřítku a cesta na Švycárnu neměla chybu. Trochu jsme měli obavy ze sjezdu do Koutů, ale někdo prozíravý nechal cestu projet rolbou, takže jsme po krásném manšestru dojeli až k Pelikánovi. Po dlouhé době jsme spali přímo zde a nemuseli se trmácet do dědiny. Vepřo-knedlo (hodně knedlo) - zelo, pivenko a trochu granátů bylo nejlepším uspávadlem.
Ráno se někteří po večírku jen těžko budili. Teploměr ukazoval něco okolo mínus sedmi a opět pěkně foukalo. Namazali jsme modrý a vydali se na sedlo. Zde Přema zjistil, že mu chybí hrot na hůlce. Než otevřeli servis jsme byli, ač velmi neradi, jak každý jistě chápe, nuceni vyčkat v místní restauraci při velmi dobře čepované plzni.

Vyčkávací taktika se vyplatila, stopa už byla pěkně prošlápnutá, ale přestože vítr se sice trochu uklidnil, začalo tak hustě sněžit, že nebylo vidět vůbec nic. Než jsme došli na Keprník, napadlo dobrého čtvrt metru prachového sněhu. To už s námi nebyl Přema, který nakonec nesehnal náhradní hrot a navíc jej chytly tradičně záda.

 

Výhled na Keprníku byl tentokrát takový ... trochu nulový.

Click for next page!

Zato sjezd z Keprníku byl docela v pohodě, padalo se jako do peřin. Na Šeráku už čekala svíčková, čokoláda, keprníčci ... ani se nechtělo jet dále. Pouze vidina borůvkových knedlíků, kterými se odměním na Paprsku, mě dokázala přinutit k zaplacení a vylezení do  té hnusné zimy a větru venku.

Cesta z Petříkova na Paprsek je, alespoň pro mě, nejhezčí úsek celého přejezdu a ani letos to nic neskazilo.

Ve Starém městě už nás čekal Přema, Jarouškova večeře s tradičním bramborovým salátem, další bečky piva a večírek. Nakonec dorazila v pořádku i Martinina sekce, která ovšem bez Růži nedosáhla patřičných překvapení a adrenalinu  při hledání zbloudilého.
Cesta ze Staráku přes pláně byla tentokrát docela náročná. Fičelo více než málo a i v lese ve Stříbrnici bylo jak na Sibiři. Naštěstí se nenaplnily obavy, že vlek na Návrší nepojede. U vědomí, že další hospoda je až v Dolní Moravě, jsme doplňovali všechny druhy tekutin a kalorií. A musím říci, že velmi odpovědně. Venku se zatím počasí nezlepšilo a volba vynechat hřeben a vydat se traverzou byla přijata bez námitek.
Zatímco v lese nefoukalo nijak dramaticky, jakmile jsme vyjeli na pláně, fučelo už docela nepříjemně. Teprve večer jsme se z rádia dozvěděli, že se opět po Jeseníkách prohání vichřice o síle 120 km/h a ven by se rozhodně neměl nikdo pouštět. A to jsme ještě díky nedostatku sněhu v lese vyjeli na pláně nějak příliš brzo a trmáceli se po nich nepříjemně dlouho. Ještě nepříjemnější než vichr však byly krtince, které lezly ze sněhu na vyfoukaných pláních, prokládané tu a tam ostnatým drátem.

Naštěstí Jardův orientační smysl nás dokázal neomylně dovést přímo k hospodě, klobáskám, pivu a dalším příjemnostem, které Podlesí nabízelo. Třicátý první ročník přejezdu tak mohl být  (po asi dvou hodinách hodně nervózního čekání na Žanka, ztraceného údajně někde na Kraličáku,  a vůbec celou uzávěru)  důstojně a beze ztrát ukončen pozdravem

     Lyž si řiď!    

 

home                fotky

 


2006 (30.ročník)         2005 (29.ročník)      2004 (28. ročník)      2003 (27. ročník)