předešlá strana začátek

 

Sillans le Cascade

Dnes nemáme žádný určitý cíl, chceme se jen podívat po okolí a nasát místní atmosféru. Po snídani proto vyrážíme nejprve k vodopádu Sillans le Cascade. Vodopád je docela pěkný a hlavně - jsme u něj sami. Stromy zde už dostávají podzimní barvu a i slunce dnes svítí. U vodopádu jsou zajímavé vápencové skály s krápníky a brčky, protože však nejsou v uzavřené jeskyni, jsou dost, vlastně skoro úplně, poničené. Taky jsou nezvykle špinavé, zablácené a  vůbec nějak divné. Pak si uvědomuji, že krápníky vlastně znám jen z našich jeskyní, kde jsou obvykle čistě bílé a hlavně efektně osvícené reflektory.

Chvíli se okolo vodopádu motáme. Zuzka našla malé zvířátko, něco mezi myší a veverkou, vyděšené a nějaké divné, které nemohlo utéct. Chudák, asi tam dlouho nepřežije. Aspoň nějaká kočka bude mít něco dobrého pro koťata.

 


 

Cotignac

Další zastávkou byla vesnice Cotignac. Byla malebná už shora, když jsme k ní přijížděli. Cotignac je ukrytá pod mohutnou skálou, v níž jsou vytesány schody a jeskyně. Hodnou chvíli jsme fotografovali shora její střechy, které se tak odlišují od naších strohých geometrických konstrukcí.

 

Ani zblízka, když jsme se v Cotignac procházeli, nás nezklamala a našli jsme tu řadu pěkných zákoutí. Hlavní náměstí bylo stíněné starými platany, turistů už bylo málo a v hospůdkách teď posedávali během siesty místní. Ten způsob siesty se mi vůbec velmi líbil. I my jsme si zde zašli na oběd. Dal jsem si rybu s pikantní omáčkou a nebyl jsem zklamán. Musím potvrdit, že Francouzi jsou skutečně dobří kuchaři. Nejsympatičtější je ale jejich zvyk jíst v poklidu, nespěchat jako v naších závodkách.


 

Entrecasteaux

 

Po vychutnání siesty po dobrém obědě  jsme ještě popojeli do Entrecasteaux.  Cestou jsme párkrát zastavili a fotili vinice, jejichž barvy v nízkém slunci byly velmi působivé. Entrecasteaux nás nezklamala. Už to její jméno, které zní tak francouzsky, dávalo záruku, že uvidíme pravou starobylou provensálskou vesničku. Vesnička je skutečně malá, ale s velkým a dobře udržovaným zámkem. Nakoupili jsme zde víno, bagetu a sýr a chtěli ještě poslat nějaké pohledy. Potíž je v tom, že známky se prodávají jen na poště.

 Našli jsme poštu, přirozeně zavřenou, ale také jsme narazili na partu hrající petangue. Jejich věk byl, jak to kulantně napsat, někde mezi důchodem a smrtí, ale spíš to druhé. Sedli jsme si na lavičku, otevřeli vrcholový kompot, neboť toto byl vrchol dne, a pozorovali jsme je asi hodinu. Jejich hra nás zaujala. Docela to uměli, koule se jim vždy nakupily okolo košonka a co chvíli museli měřit metrem výsledky. A taky to nasazení, jak to prožívali. Hráli nejen chlapi, ale i ženské a rozhodně se nebyly o nic horší. Vrcholem byla ale stará babka, která posedávala opodál na lavce. Když na ní přišla řada, dobelhala se s hůlkou na čáru, nechala si podat kouli, opřela se o hůlku a pak to hodila  jako starý profesionál.  Přitom na košonka snad ani nemohla se svými skly dohlédnout.

   
   
     

 


Večer jsme si dali obligátní kozí sýr, bagetu a červené z Corbieres, oblast Languedoc, které bylo skvělé. Po večeři opět přišel pan P. na kus řeči.


další strana nahoru